< Przedszkole dla dzieci z autyzmem - Aba Autyzm Kraków
Autyzm, Kraków, Autyzm w Krakowie, Behawioryzm, Przedszkole dla dzieci z autyzmem,aba autyzm, wczesne wspomaganie rozwojuAutyzm, Kraków, Autyzm w Krakowie, Behawioryzm, Przedszkole dla dzieci z autyzmem,Szkoła dla dzieci z autyzmem, aba autyzm, wczesne wspomaganie rozwoju

2016/2017

  ROK SZKOLNY 2016/2017

 

 ·         Szkolenie z VB MAPP listopad 2015r.

pani Marta Sierocka Rogala z Fundacji SCOLAR z Warszawy. W szkoleniu brali udział pracownicy Fundacji oraz terapeuci z ośrodków współpracujących z naszą Fundacją. Spędziliśmy dwa dni na bardzo owocnych dysputach. Teraz czas na wprowadzenie teorii w praktykę 

    

 

 

·         16.08.2015r. Power of Leaders. Autism Help

pani Teresa Mayer oraz pani Agnieszka Rajs Glazar były uczestnikami spotkania liderów świata autyzmu w Polsce - "Power of Leaders. Autism Help", zorganizowanym w Warszawie przez Fundację Jasia i Małgosi. Gościem specjalnym spotkania była pani Zsuzsanna Szilvasy, Prezydent Autyzm-Europe, która zachęcała do jednoczenia sił organizacji działających na rzecz osób z autyzmem. Nawiązaliśmy wiele nowych kontaktów, które na pewno zaowocują nowymi pomysłami na pomoc naszym podopiecznym. Dziękujemy za zaproszenie do obrad, liczymy na dalszą współpracę.

    

    

    

    

 

 •   Boże Narodzenie grudzień 2016r.
 
(...) "Anioły są wśród nas
spotykasz je co dzień.
Znajoma maja twarz 
rozejrzyj się a rozpoznasz je, 
Są ludzie jak Anioły
przychodzą wtedy gdy, 
samotny za swym stołem 
przełykasz ciche łzy.
I tylko jednym gestem
noc zmieniają w dzień
i czujesz że znów jesteś, 
nadzieje przyniosły ci.
Dopiero kiedy pójdą,
zaczyna świecić się, 
to światło zostawione, 
na serca dnie." (...)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
•   Zajęcia na basenie AWF w Krakowie
 
    
 
 
 
 
 
•   Marzec/kwiecień 2017r. Plan filmowy
 
Się kręci!!... czyli donosy z planu filmowego 
Tak, tak drodzy Państwo na Zielonym poważne rzeczy się dzieją i tworzy się najprawdziwszy na świecie film  Póki co wiemy tylko tyle że, „Czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiał” Pamiętajmy, Małe dziecko - wielka sprawa
Wcześnie rozpoczęta terapia to nie tylko większe możliwości, to przede wszystkim lepsza przyszłość Twojego Dziecka 
Przedstawiamy nasz film, którym rozpoczynamy kampanię społeczną mającą na celu promowanie wczesnej diagnozy oraz jak najszybsze rozpoczęcie terapii u dzieci z zaburzeniami autystycznymi.
 
 
 
    
 
 
    
 
 
 
•    Kwiecień miesiącem Wiedzy o autyzmie
 
Nasze Zielone przedszkole w kwietniu, malujemy na niebiesko. Wraz z Fundacją "Od Początku" serdecznie zapraszaliśmy na Zielone 28!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Spacer Niebieskiego Balonika
 
 
 
    
 
•    Konferencja w Rzeszowie 1 kwietnia 2017r.
 
Kwiecień to Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, w tym czasie szczególnie dużo uwagi poświęca się różnym jego aspektom. Poruszane są zagadnienia teoretyczne i praktyczne dotyczące diagnozy i terapii osób w różnych okresach życia oraz wsparcia rodziny. 
Okres ten obfituje w liczne sympozja i konferencje naukowo - szkoleniowe. 
1. 04. 2017r. na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się już VI Rzeszowska Sesja Logopedyczna - A niech gadają! Naszą placówkę reprezentowała p. Nina Zawidniak.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
•    Wycieczka do Kopalni soli w Bochni
 
Dnia 06.04.2017 roku nasze przedszkolaki wybrały się do kopalni soli w Bochni. Wraz z przewodnikami oraz paniami poszukiwały bocheńskich skrzatów w zakamarkach korytarzy kopalni oraz korzystały z prezentacji multimedialnych. Oczywiście były też zabawy sportowe w Komorze Ważyn - 3 godziny pobytu pod ziemią dostarczyły organizmowi tyle jodu, co trzydniowy pobyt nad morzem!!!  
Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni. 
 
 
    
 
    
 
 
 
•    Nasza loża VIP w kinie Kika
                                                                                                                                                     
     
 
 
 
 
 
•    Audycja w Radiu Kraków 21.05.2017r.
 
Katarzyna Pelc (Radio Kraków) rozmawia z panią Teresą Mayer oraz panią Niną Zawidniak o zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Jest on bardzo częstą przypadłością. W Europie mniej więcej u 1 na 150 dzieci diagnozuje się autyzm. To znaczy, że w Europie ok. 5 mln osób cierpi na autyzm.
 
 
 
 
•    Rajd Hulajnogowy o Puchar Zielonego 1 czerwca 2017r.
 
Odbył się we współpracy z Hipermarketem AUCHAN al. Bora – Komorowskiego 37 i AWF im. Bronisława Czecha w Krakowie, Fundacją „Od Początku”

 
     
 
    
 
    
 
    
 
 
•    III konferencja „Nauka dla praktyki, praktyka dla nauki – Wczesna pomoc dziecku ze spektrum autyzmu, skuteczne metody oddziaływania”
 
Serdecznie dziękujemy, że po raz III zechcieliście Państwo wziąć udział w Konferencji Nauka dla praktyki, praktyka dla nauki. Dzięki Państwa zaangażowaniu i chęci dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami stała się ona wyjątkowym wydarzeniem.
Dziękujemy za zaufanie, wspólnie spędzony czas i wymianę myśli.


Honorowy patronat Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski
 
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Fundacja Wspierania Osób z Zaburzeniami Rozwoju OD POCZĄTKU
Filia nr 1 Szkoły Podstawowej nr 6 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 4 w Krakowie
 
Kampus Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1
 
 
    
 
    
 
 

•    Wycieczka do Krakowskiego Zoo czerwiec 2017r. 
 
     
 
 
•     Wycieczka do „Western Park” 
 
5 października 2016r. odbyła się wycieczka do „Western Park”  Jeśli ma się trzy i trochę więcej lat, do odkrycia pozostaje cały świat... nie tylko ta Ameryka bo ta  podobno jest odkryta! No bo przecież oprócz Ameryki są na świecie też i inne szczególiki  :-)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
•     Pasowanie na Przedszkolaka

14 października 2017r.  oficjalnie przywitaliśmy w naszych progach pierwszorocznych przedszkolaków!  
 
•     Wizyta gości z Tampere w Finlandii 
 
W październiku 2016r. naszym przedszkolu mieliśmy przyjemność przyjmować niecodziennych gości. Przyjechali oni do nas aż z Tampere w Finlandii. Spotkanie było niezwykle interesujące. Mogliśmy podzielić się wiedzą oraz wymienić doświadczeniami. Atmosfera, oczywiście poza profesjonalizmem, była pełna sympatii oraz przyjemnej rozmowy. Zwłaszcza, bardzo przyjemnie było nam usłyszeć tyle miłych słów pod adresem naszych podopiecznych, terapeutów oraz przedszkola. Bardzo cieszymy się na możliwość dalszego kontaktu oraz współpracy! Kasia super było zobaczyć Cię znowu "na Zielonym"
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
•     Wizyta gości z Centrum Terapii i Diagnozy INICJATYWA z Puław
Dzielenie się wiedzą i umiejętnościami jest jednym ze stałych elementów naszej pracy. Jak wszyscy, my też lubimy być chwaleni i nagradzani 
To jedna z najmilszych pochwał jakie otrzymaliśmy! 
Całe "Zielone" bardzo dziękuje za tą miłą niespodziankę.
 
 
•   Europejski Tydzień Autyzmu 1- 7 grudnia 2016r.
 
Filia nr 1 włączyła się do akcji. Tydzień autyzmu obchodzony jest corocznie w pierwszych dniach grudnia, a jego celem jest m.in. podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu oraz poprawa dostępu do usług opiekuńczych dla osób nim dotkniętych. Organizatorem wydarzeń Europejskiego Tygodnia Autyzmu są placówki i organizacje zajmujące się diagnozowaniem i terapią zaburzeń autystycznych.
5 grudnia w Krakowie i Warszawie odbędą się nieodpłatne warsztaty dla rodziców, nauczycieli, pedagogów i wszystkich osób zainteresowanych tematyką autyzmu
Autyzm to zaburzenie ogólnorozwojowe o podłożu neurobiologicznym. Osoby z autyzmem inaczej postrzegają świat. Mają problemy z komunikacją, relacjami społecznymi, rozumieniem norm społecznych. Często mają problem z rozumieniem znaczeń komunikatów, intencji innych osób. Uczą się sytuacyjnie. Nie odczytują znaczeń uniwersalnych, abstrakcji i metafor. Inaczej działają ich zmysły, śnieg może być gorący, cukier gorzki. Nie lubią zmian. Jego etiologia wciąż w 100 proc. nie jest znana.
ONZ oficjalnie uznała autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, obok raka, cukrzycy i AIDS. Szacuje się, że w Polsce jest ok. 30 tys. osób autystycznych.
2 grudnia 2016r. w godzinach 10.00 – 13.00 odbył się Dzień Otwarty w Filii nr 1.Można było zobaczyć jak wygląda nauka i zabawa w naszym przedszkolu? Co robią dzieci i terapeuci? W jaki sposób się uczymy i poznajemy świat? Jak rozwijamy umiejętności społeczne i komunikacyjne?  W trakcje obserwacji była możliwość porozmawiania z kierownikiem i terapeutami oraz skosztowania słodkości zrobionych przez naszych podopiecznych. Jak to możliwe, że wszystkie ciastka zniknęły a naszemu fotografowi nikogo nie udało się "przyłapać" :-)